İZLEMEDEN GEÇME !!

Herkese Merhaba,

Umarım her şey yolundadır hayatınızda… Sağlıklı, güvende, huzurlu ve sevgi dolu hissediyorsunuzdur… ya da umarım her şey öyle olur..

Ben de her şey standart.. Hep anlattığım gibi kafalar karışık ama sorun değil…

Size üç tane dizi tavsiyem var. Tabi hala izlemeyenler için. Bu aralar film-dizi ne varsa bitirdik ama ben son zamanlarda dikkatimi çekmiş olan ilk 3 diziyi paylaşacağım..

O zaman başlayalım ;

  1. LUPİN ( 2021- IMDB: 7.8)

‘’ Aaaa Netflix’e yeni dizi gelmiş, Hayret!! ’’ diye tepki verip hemen izledim.

Senaryosunu Geroge Key’nin yazdığı, Fransız yazar Maurice Leblanc’in 1905 de yarattığı  Arsene Lupin karakterinden yola çıkarak, kitap kurgusunu içinde barındıran yepyeni bir dizi.

Baş kahramanımız ve dizide ki Arsen Lüpen’imiz Senegal asıllı Assane Diop. Arsen Lüpen kitapları ile büyüyen Assane, babasının yanlarında çalıştığı zengin bir ailenin tarihi eser bir kolyesini çalmakla suçlanıp hapishaneye atıldıktan sonra intihar etmesi ile başlayan konu örgüsü Assane’nin babasının suçsuz olduğunu kanıtlamak ve gerçek suçluyu ortaya çıkarmak için kitapda ki hikayeleri uyarlayarak bir maceraya başlar. Oldukça renkli ve hareketli bir atmosfer de geçen olaylar biraz muzip, biraz dram ve biraz da heyecanlı bir yolculuğa çıkartıyor sizi benden söylemesi..

İzlenmesi zevkli ki zaten 1.kısım 5 bölüm olarak yayınlanmış olmasından keyifli bir zaman geçirmenize fırsat verebilir. 2.kısmı gelse de izlesek dedirttiğinden de tavsiyemdir yani izlenir.

  • YOU ARE WANTED (2017-2018 – IMDB: 6.0)

 Imdb puanı niye bu kadar düşük diye düşündüğüm şahane bir dram-gerilim dizidir. Alman yapımı Amazon dizisi (ki Amazon şahane diziler yapıyor kesinlikle) olup 2 sezon toplam 12 bölüm sırdan insanlarında siper saldırıya uğrayabileceğini bir ders niteliğinde önümüze koyuyor. Aman benim neyim var ki ne olacak diyenlere duyurulur.

Esas oğlanımız Lucas Franke doğum gününde iş yerinde bir konferans sırasında tüm Berlin de elektriklerin gitmesi ile konferansa katılan bir katılımcının kanlar içinde gelerek kendilerinin tedbirsiz davranmasının yaralanmasına sebep olduğunu ve şirkete dava açacağını söyler. Lucas firmanın zarar görmemesi için ne yapılması gerekiyorsa üsteleneceklerini söyleyip kendisiyle iletişime geçmesi konusunda adamı ikna eder. Ve söz konusu mağdurdan gelen maili telefonunda açması ile bütün hayatı alt üst olur.

Tüm kişisel verileri, web ve sosyal medya hesapları ve banka hesapları ele geçirilmiş olup evdeki tüm internete bağlı eşyalarıyla izlenmektedir. Birkaç gün içinde terörist ilan edilen Lucas masumiyetini kanıtlamaya ve yakasını bu işten kurtarmaya çalışırken ailesi, arkadaşları ve meslektaşları tarafından da şüpheli görünmesiyle tam bir çıkmaza girer. Lucas’ın durumunu izlemesi hem dehşet verici hem de oldukça düşündürücüydü.

Bölümlerin birinde geçen bir konuşma aslında ne demek istediğimi çok iyi özetliyor.

’Ortağım ve ben günden güne dijital dünyada arkamızda bıraktığımız dijital verilerimiz kullanılarak sıradan bir insanı itibarsızlaştırmanın mümkün olduğunu dünyaya kanıtladık. Onları toplum düşmanı yapmanın mümkün olduğunu.. Şimdi de seni kahraman yapacağız.

İnsanlar dijital verileri konusunda çok dikkatsizler. Herkes saklanacak hiçbir şeyinin olmadığını düşünüyor. Fakat bu yanlış. Herkesin saklaması gereken şeyler var.

Snowden, dünyanın dikkatini büyük verilere çekti. Bunun bir sonucu var mıydı?’’

Tam da whatsapp sözleşmesi, dijital bankacılık, internetten çalışmak, her şeyi telefonla halletmek gibi durumların gündemimizde olduğu bu yıllarda dizi ders niteliğinde bize dikkatli olun diyor. Heyecanlı bu serüvene kendinizi kaptıracaksınız…

Kesinlikle tavsiyemdir, izlenmeli.

  • CRİMİNAL GERMANY (2019 – İMDB: 7.7)

Yine Netflix yapımı bir süre önce izlediğim İspanya-Fransa-İngiltere ve Almanya olarak 4 farklı ülke üzerinden çekilmiş polisiye bir dizi serisinin Almanya olanını özellikle sevdim.

Dizi de sadece sorgu odasını izlediğimiz ve 3 bölümlük dizinin her bölümünde farklı davaları çözmeye çalışan dedektifleri izliyoruz. Fransa’yı da izleyip sevmiş olup Almanya bana daha inandırıcı gelmiştir söylemek isterim. Sorgu odasının tüm gerginliğini ve dedektiflerin olaylara yaklaşımı ve çözmek için gösterdikleri sabır ve gayret izlenmesini ayrıca keyifli kıldı. Aynı dedektifin farklı davalara ve ip uçlarına ulaşmak için sergilediği yöntemler davalarında oldukça ilginç seçilmiş olması onlarla birlikte sizin de sürekli varsayımlar üretmenize fırsat veriyor zevkli olan kısmı buydu.

Zaten kısacık bir çırpıda bitiyor. Bu diziye de bir şans verin derim. Yani tavsiyemdir, izlemeden geçmeyin derim.

Evet şimdilik benden bu kadar. Spoiler vermemek için kendimi çok kıstığımdan dizileri konuları üzerinden anlatmaya çalıştım. Ama izleyenlerle dedikodusunu da yapmayı çok isterim..

 Umarım faydalı olmuştur verdiğim tavsiyeler… Çünkü yazımın amacına hizmet etmesini canı gönülden isterim. 😊

Size tavsiye etmek istediğim birkaç dizi daha var ama onlar daha eski yapımlar. Hala izlemeyen varsa diye bir başka gün onları da paylaşmış olurum kesinlikle.

Varsa sizin de şiddetle tavsiye edilesi , izlemeden geçme dediğiniz diziler muhakkak yorumlara ekleyin. Bekliyor olacağım..

Hep görüşmek üzere… Şimdilik Hoşça’Kalın..

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s