Duyduk Duymadık Demeyin..

Siz hayatınızı yaşarken arkada hangi fon müziği çalıyor? Buaralar benim ki Sezen Aksu ‘’ Bu Gece’’.. Melodisi her anıma uyuyor sanki..Mutlu ediyor, hüzünlendiriyor, harekete geçiriyor ya da bir an durmamı sağlıyor. Hele Zeynep Bastık’ın bir akustik okuması var ki Youtube’da aklımı başımdan alıyor. Dinlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz benden söylemesi.

Herkesin kendine ait bir melodisi bir yaşam ritmi var bence kalp ritmine uyan. Sanki sizin için yapılmış. Sırf sizin ruhunuz duysun diye yaratılmış sesler. Bir anne için bebeğinin nefesi , yalnızlar için bir kedinin mırıltısı veya bir köpeğin havlaması, kalabalıksanız kuşların cıvıltısı , melankolikler için yağmurun , yorgun bir beden için dalgaların sesi … yani evren bizim için her halimize her birimize ayrı ayrı notalarla seslenir.

Evrenin ritmini ne kadar duyarsınız bilmem. Duymak için kulak vermek gerekir. Kalabalık şehirlerde trafik gürültüsünden duyamadığınızı söyleyebilirsin ama dedim ya dinlemek gerek. Sadece kulağınıza ulaşan seslerle değil , evrene açık bir kalple yürüğün o yolları ve dinleyin evreninin sizin için nasıl bir şarkı söylediğini. Her zaman mutlu etmez belki ama insan dediğiniz her zaman mutlu değildir zaten. Dinleyin ve emin olun o ses siz farkında olmasınız da ruhunuzun ihtiyacı olan sesin ta kendisidir. Dünyayı anlamak için bazen Afrikadaki bir çocuğun açlıktan çıkmayan nefesini , savaşın ortasında kalan çocukların korkularını , evlatlarını kaybetmiş annelerin feryatlarını, uykunun en tatlı yerinde duyulan sabah ezanının çağırışını, meditasyonun ortasında hissettiğiniz dinginliği,  askerlerin yere sert basan ayak seslerini ,  ilk aşkın kalp ritmini,kimisi için Pazar ayini içi çalınan çan sesini, kocasından , sevgilisinden eziyet gören kadınların çığlığını , en sevdiğinizin içten bir teşekkürünü, bir erkeğin sevdiği kadının yanından geçerken anlatamadıklarını, sokak hayvanlarının bir kap su yada yemek verildiğindeki minnetini, bir babanın kızının düğünde gözünden dökülen ilk damla gözyaşını , bir top için kavga eden çocukların bağırışlarını , heyecanla okunan bir kitabın sayfa seslerini , barışma anlarının huzurlu ritmini , her dakikada ölen binlerce insanın son nefesini , her dakika doğan binlerce bebeğin ilk nefesini duyun. İyi ya da kötü ne varsa kapamayın kalbinizi bu seslere. Sadece kendi etrafınızda ki seslere odaklanırsanız duyduklarınız hayatınızın gerçek amacını size fısıldayan sesleri perdeler.

Yaşamak sadece kendimizle ilgili bir şey değil. Sadece kendimizi duyan bencil bir akıl hayatımızı bir süre sonlara anlamsızlaştırır.Kulak verin evrenin tüm seslerine ve insanlarına , açın kalbinizi, aklınızı duyabileceğinizen uzak seslere.

Bu dünyada var olmanızın bir sebebi var ve  her dakika ruhunuza fısıldanıyor..

Hep görüşmek üzere…Şimdilik HoşçaKalın…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s