Kurgusal Hikaye Denemesi (Yarışma)

“İNTİKAM”

”Tam 6 ay olmuştu uzay gemisiyle keşfe çıktığımızdan bu yana.Her seferinde yeni bir umut. Ama uzayın derinliklerinde bu kadar süre bir geminin içinde kaldıkça ve geride bıraktıklarının her gün senden ve hayattan biraz daha uzaklaştıklarını düşündükçe bekleyişlerin ve çabaların histerik bir ruh haline dönüşmesine engel olamıyorum artık. Bu kaçıncı keşif göreviydi acaba? 20 yıldır uzayın her köşesine her ay keşif gemileri gönderiliyordu. Mürettebatların kaç kere bu umut yolcuğunu sonlandırıp yok olan dünyalarına geri dönüşleri vardı acaba? Ya da dönemeyişleri? Her ne olursa olsun göze alınması gereken sonuçlardı bunlar. Çok daha korkutucu bir gerçek vardı onları yer yüzünde bekleyen. Dünyanın zamanı dolmuştu ve yok oluyordu.

8 milyarlık dünya nüfusu son 100 yıl içerisinde nasıl 15 milyonluk bir azınlık haline gelmişti? Bu insanlarda ne yazık ki ,dünyanın kaybedilmiş nufusunun izlerini çok net taşıyordu.Bin bir bahaneyle yüzyıllar boyu süren savaşlar , zamanında petrol uğruna ,son 50 yıldır da temiz içme kaynakları uğruna yapılan katliamlar, kontrolsüz sanayileşmenin çevreye ve iklime verdiği onarılmaz tahribatlar yüzünden bitki ve hayvan popülasyonunda ki çeşitliliğin azalması insanlığın gelişme adına kendini yok etmesinden başka bir işe yaramamıştı. Ah zavallı insancık.. yer küre üzerinde toplasan ortalama 65-70 yıllık ömrünü güzelleştirmek adına milyarlarca yıl milyarlarca canlıya ev sahipliği yapmış dünyanın sonuna da sebep oldun sonunda.

165.Kayıt

-Ben 4 kişilik mürettebatın en yaşlısı , belki de keşif görevlilerinin en yaşlısı ZEUST327 keşif uzay gemisi kaptan pilotu Samuel Zek. 27 yaşındayım. Umarım yaşlılık için şaşıracağınız bir yaştır sizin için. Eğer ırkımızı kurtarmayı başarabilirsek bizim ve bizden öncekilerin yaptığı hataları yapmayın.Ve sakın unutmayın bu söylediklerim bir tavsiye değil, bir uyarıdır. Zira sonuçları çok yok edici olabiliyor!!!

– Kaptan galiba bir sinyal alıyorum.

-Bu bugün gördüğün 8. uygun gezegen Travis. Emin misin sinyal aldığına?

-Kaptan bu sefer farklı yer çekim ve atmosfer şartları da standartlara uyuyor.

-Bak Travis en son yer çekiminden bahsettiğinde gezegenin yüzeyinden gemiye tekrar binmek için bacaklarımızı bırakıyorduk neredeyse.

-Hayır kaptan bu farklı.Sinyaller dünya yüzeyine yaklaştığımızdakiler kadar normal.Sadece bir haftalık uzaklıktayız. yani eğer kaydınıza bir ara verseniz gördüklerinize sizde çok şaşıracaksınız.

Bu heyecanlı arkadaşımızın adı Travis Dore. Zamanımızın olgun yaşlarından tam 17 yaşında. Zeki ,meraklı ama biraz heyecanlı bir ekip arkadaşı.Kendi ifadesine göre tüm hatalarının sebebi tecrübesizliği değil elbet yaşamaya olan inancı ve ..

-Seni duyabiliyorum kaptan.

ve evet Travis’in bir özelliği de duyabiliyor olması 🙂

-Serra ana kumanda rotasının koordinatlarını gönderir misin lütfen ama bu sefer güncel olsunlar 3 ay önceki haritaları kullanmayı 3 ay önce bıraktık hatırlatmama gerek yok değil mi!!

-Tamam kaptan.Ama şunu da belirtmeden edemeyeceğim ki her hatamız yüzümüze böyle vurulmamalı bence.Sonuçta bu benim ilk keşif uçuşum. Uzay zamanı başlarda biraz kafamı karıştırmıştı sadece.

-Evet tabi öyle bir rotayla ilerlettin ki bizi dünyaya geri dönüyorduk neredeyse.

Bu sesini duyduğunuz kafası biraz karışık kızımızın adı da Serra Wilson. Ne tesadüf ki o da olgunluk yaşlarının 17’sinde. Bir mekanik dehası ve inanılmaz başarılı. Mesela uzay matematiği ile ilgili bazı sorunları çözme aşamasında. Uzay-zaman kavramları dünya için geçerli değildi sonuçta!!

– Ege sende Travis’in gezegeninin atmosfer grafiğini çıkar.İlgimi kayıttan almak için geçerli bir kanıta ihtiyacım var.

-Emredersiniz Kaptan.

Bu gür sesiyle kendinden emin mürettebatımız da 2.kaptan pilotumuz Ege Bilal. Verdiği cevaptan da anlaşıldığı üzre kendisi ekip arkadaşları arasında konuya en hakim kişi. Bulduğumuz gezegenlerin iklim araştırması için ekibe dahil oldu ve tabi bana her hangi bir şey olursa gemiyi geri götürebilmek için de aslında.Kendisi 22 yaşında yani benden sonraki en yaşlı ekip üyemiz.

-Kaptan atmosfer grafiği doğrulanıyor. Bakmanız da fayda var.

Samanyolu 5552.koordinat.Dünya tarihi ile 18 Temmuz 2105 Cumartesi.Saat..Onun artık bir geçerliliği yok.

Kayıt sonlandırıldı.

-Evet görelim bakalım yeni dünyamızı.

O gün hayatım boyunca şaşırmadığım kadar ve insanlığın kurtuluşuna inanmadığım kadar çok umutlanmıştım. Tarayıcılarımız da sinyal veren o noktanın yeni dünyamız olmaması için hiç bir ters veri yoktu. Atmosfer grafiği oksijen olduğunu , kütle grafikleri de yer çekim düzenini ispatlıyordu. Dördümüzün de şaşkınlığı bir anda sevince dönüştü.

Hiç bir şey kesin değildi ama bu son 20 yılda ki en yakın umut ışığıydı.

Yaşama şansımız vardı galiba.

Travis’e koordinatları girmenin onun hakkı olduğunu söylediğimde gözlerinde ki mutluluk paha biçilemezdi.Eğer her şey umduğumuz gibi gidecek olsaydı ki kısmen öğleydi, bu yeni dünya Nuh’un Gemisi olacaktı.

Kayıt 189

Ben ZEUST327 keşif uzay gemisi 1.kaptan pilotu Samuel Zek .Yeni Dünya’ya Dünya zamanına göre 27 saatlik bir mesafedeyiz artık. Gezegeni fark ettiğimiz ve rotayı takip ettiğimizden beri 6 gün geçti. İnanılmaz neşeli bir 6 gün. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Ekipmanlarımızın ve sinyalizasyon cihazlarımızın tamamının son kontrolleri yaptık Sorunsuz bir iniş için geri sayıyoruz. Ana komuta merkezine koordinat bilgilerini verdik. İnişimizden ve ilk araştırmalarımızın olumlu sonuç vermesinden sonra sanıyorum ki 9 ay 10 gün 3saat sonra ilk ana taşıyıcı gemimiz dünyadan bulunduğumuz yeni gezegene gelmiş olacak. Bir var oluş tarihi yazıyoruz arkadaşlar. Samanyolu 712.koordinat.Dünya tarihi ile 24 Temmuz 2105 Cumartesi

Kayıt sonlandırıldı.

Kayıt 200

Ben ZEUST327 keşif uzay gemisi 1.kaptan pilotu Samuel Zek . Dünya zamanına göre 6 saatlik uzaklıktayız yeni yer küreye. Gezegen çıplak gözle net olarak görülebiliyor artık. Son 11 bildirimimize cevap alamıyoruz.Ana gemiyle temasımız kesildi. Doğrudan veriler alamıyoruz dünyadan. Sizin bizi duyduğunuzu ve takip ettiğinizi varsayarak koordinatlarımızı güncelliyoruz. Tekrar ediyorum mevcut sistem bilgilerimiz doğru her hangi bir sapma yaşamıyoruz. Mürettabat bilgisi Travis ve Serra , ben ve Ege itiraf etmekten çekinerek artık endişenemeye başladık. Bu durum sevincimize gölge düşürdü. Fakat umudumuz ona bu kadar yaklaşmışken korumayı asla bırakamayacağımız en gerçek duygumuz. Bilimsel olarak veriler üzerinden hiç bir problemimiz yok. Fakat evrede yalnız kaldığımızı düşünmek bile istemiyoruz…Samanyolu 710.koordinat.Dünya tarihi ile 25 Temmuz 2105 Pazar

Kayıt sonlandırıldı.

Kayıt 203

Ben ZEUST327 keşif uzay gemisi 1.kaptan pilotu Samuel Zek , 2.kaptan pilot Ege Bilal , Ana kumanda makinistimiz Travis Dore ve Ana kumanda 2.makinstimiz Serra Wilson ile birlikte keşif gezegeni Yeni Dünya’ ya varmak üzereyiz. Dünya Ana kumanda istasyonuyla hala bağlantımız yok. Atmosfer dışından yapabileceğimiz son güncel koordinat bilgisini kaydettik. Yeni yer küreye vardığımızda en kötü ihtimalle sinyallerimizi 7 ay daha açık tutabilecek enerji ve kaynağımız mevcut. Konum verilerini sabitleyerek her 10 saatte bir otomatik güncelleme yapılamaya devam edilecek.

-Serra ana göstergelerde bir tuhaflık var. Enerji kesintisi mi yaşıyoruz?

-Tam aksine kesinti değil yoğun bir meteor fırtınası başladı.Çekim çok güçlü Travis

-Kaptan Zek yeni dünya rotamızdan şaşıyoruz. Bu çekim bizi uzay boşluğuna geri itiyor sanki. Tüm sinyaller şaştı.

– Ege gemiyi atmosfere biz sokacağız anlaşılan. Travis enerji kaybediyoruz sinyalleri kapatın

-Serra ne diyorsam onu yap durm…

Bu ZEUST327 keşif uzay gemisindeki son kaydım oldu. Biz meteor fırtınasını atlatmaya ve rotamızı sabitlemeye çalışırken. Bu ani fırtınanın ana kaynağına bir kara deliğin içine çekilmiştik.Tam 45 saniye enerjimiz kesilmiş ve gemi üzerinde tüm hakimiyetimizi kaybetmiştik.Korkunç bir zamandı. Koca kütle uzay boşluğunda öylesine bir sarsıntıya sebep oluyordu ki ana makina kısmının gövdeden ayrılacağını ve her birimizin boşlukta sonsuza kadar kaybolacağını düşünmüştüm. Tam 45 saniye sonra sarsıntının da etkisiyle fırtınanın dışına büyük bir gürültüyle savrulduk.kendimize geldikten bir süre sonra gemiyi ve ana güverteyi kontrol ettik.Her şey sanki az evvel tüm bunlar yaşanmamışcasına normaldi. Ana güverte sinyal kayıtlarında sadece 45 saniye eksikti. Rotamız yeni dünya koordinatları üzerindeydi. Ve evet gemiyi atmosfere ZEUST327 keşif uzay gemi mürettebatı olarak biz sokmuştuk. Zorlu bir iniş bekliyordu bizi… ”

25.Dünya Yazarlar Birliği Ödül töreninde son kitabıyla tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve din,dil,ırk ayrımını adeta yerle bir eden tüm dünyada 1883 yılında yayınlanan ve tam 260’dan fazla dile çevrilen Carlo Collodi’nin yazdığı çocuk kitabı Pinokyo’dan sonra ilk basımı itibariyle 3 yıl içerisinde tam 327 dile çevrilen KEŞİF kitabıyla dünyanın en prestijli yazarı ünvanını da ödülüyle birlikte alan yazarımızın ödül konuşmasına çeviriyoruz kameralarımızı,

-Kitabımı hala okumayan varsa diye uzun uzun paylaşılmasına izin verdim bu gece hemde tek kuruş ödenmeden… 🙂 Bana , peki bu kitap nasıl oldu derseniz..

Kitabımın keşif süreci ortada apaçık duran bir gerçeğe dünyanın kendisinde gördüğümüz ve durduramadığımız bir felakete doğru hızlı adımlarla ilerliyor oluşunu gözardı edemediğim ve kendime bile zor itiraf edebildiğim bir yolun başlangıcıydı.Onlarca yıl dünyanın siyasi ,ekonomik ve ekolojik değişimini araştırırken bir çok bilimsel alanda engellemelere ve yalanlamalara rağmen doğruya ulaşmaya çalışmak benim için kitap yazmaktan çok öte tarihi bir gerçeği tüm insanlığa duyurma çabası haline dönüşmüştü.Kimi dostlarım bu felaket senaryolarını bir saplantı haline getirdiğimi ve zihnimi berraklaştırmak adına bulandırdığımı söylüyordu her seferinde bana. Kimisi de daha net cümleler kurarak delirdiğimi kabul ettirmeye çalışıyordu bana.

Babamın sağlığında bir masal gibi her akşam bize anlatığı o zorlu dünya hikayelerinin aslında gerçekten olabileceğine olan inancım çok uzun yıllar sonra oluşacaktı. Ve ne yazık ki onun onlarca yıl anlatmaya çalıştığı o gerçeğe ben engellendiğim ve hatta yasaklandığım yerlerde ekmek kırıntıları ile evin yolunu bulmaya çalışan çocuklar gibi korkarak ama cesaretimi kaybetmeden yıllar sonra çok zorlu yollarla ulaşacaktım.Ve bu konuda ki en gerçek rehberimi tam onu anlamaya başladığım yıllarda kaderin yollarında kaybedecektim.Çünkü hafıza zamana karşı direnebilse de akıl ağır yükler altında kendini bulanık ve hatta unutkan bir savunma mekanizmasıyla savunuyordu ve sevgili dostlarım kitabım içerisinde geçen ana gemi kayıtlarının tamamının hakikatleri anlatığı, aradaki notların ZEUST327 Uzay Gemisi 1.ve 2.kaptanları tarafından sorgulandıkları iddianamelerinin üzerine aldıkları gerçek anekdotlarıdır. ZEUST327 Uzay Gemisi 4 mürettebatı ile 2105 yılının temmuz ayında dünyamıza alternatif insan yaşamına uygun bir gezegen arayışı programına dahil olan yüzlerce uzay gemisinden sadece biri olarak dünyadan ayrılmıştır ve yazdığım tüm ayrıntılar gerçekliğine olan inancım tamdır.

İnsanoğlu olarak el birliği ile din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın hepimizin dünyaya ihanetinin sonucu bizi artık yaşatmayacak bir dünya gerçeği vardır. Yeni bir gezegen umuduyla çıktıkları bu yolda uzay zaman çizgisinde bir sapmayla geçmişe ,tam 87 yıl geriye gelmişlerdir. Ne geleceğe dönmeleri mümkün olmuştur onları burada bekleyen kapitalist dünyanın bilim dehaları sayesin de ne de geri dönseler bulabilecekleri bir dünya umudu kalmıştı içlerinde.Tek bir çare vardı ve evrenin çok açık bir mesajı ‘Geleceğini değiştirmek istiyorsan bugününe sahip çık” Evrenin bu tuhaf nasihat verme şekli 2.pilot Ege Bilal hariç diğer 3 mürettebatın ne yaralarını ne zihinlerini iyileştirmesine fırsat vermiştir.Sevgiyle ve minnette anmak istediğim ZEUST327 keşif uzay gemisi 1.kaptan pilotu Samuel Zek , Ana kumanda makinisti Travis Dore ve Ana kumanda 2.makinisti Serra Wilson dünya sizi unutmayacak.

Bana bu ödülü layık gören yazdıklarıma ve bana inancını hiç kaybetmeyen sevgili okurlarım, bu kıymetli ödülü almamda bana ilham kaynağı değil dünyanın gerçekliğinde ona inancımı hiç kaybetmediğim Sevgili babam ZEUST327 Uzay Gemisi 2.kaptan pilotu Ege Bilal ‘e huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Evren ,onu yok etmek için yeni bir dünya arayışımızın intikamını alabilecekken ,bize kendi dünyamızı tekrar inşa etme şansı vermiş olduğunu unutmayın!! Ben delirmiş olabilirim belki babam gibi. Ama siz şu salondan çıktıktan sonra yaşadığınız dünyayı iyileştirmek için bir keşfe çıkın.

Sevgiyle kalın..

Eski Dünya Şifacısı Evren Bilal. Dünya tarihi ile 10 Temmuz 2066 Cumartesi Samanyolu 710.49.34 koordinatları İstanbul Türkiye Konuşma sonlandı 🙂

Keşif kitabının ödüllü yazarı Evren Bilal 7 dakkikalık ödül konuşmasında salondaki ve televizyonları karşısında onu dinleyen herkesi etkileyen konuşmasıyla dünyanın önünde ki 40 yıla dikkat çekti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s